Çanakkale'nin Çiçek Sepeti

Çanakkale Çiçek Sepeti Çanakkale'nin çiçek sepetini nereden başlasak nasıl anlatsak bilemedik. Her yönüyle çok zengin bir kent olan Çanakkale doğa ve modernin, tarih ve çağdaşın, köy ve şehrin inanılmaz bir bileşkesini sunmaktadır. Bir çiçek sepeti için gerekli olan malzemenin üzerine fazladan yapılan ve şık bir dokunuş misali aranjmana eklenen bir boncuk veya balon gibidir adeta. Asıl zenginliğin de ötesinde yokluğu ve varlığı arasında çok büyük farklar yaratacak kadar da iddialı üstelik. Türkiye'nin en çok dikkat çeken kentlerinden biri olan Çanakkale muadili İstanbul Boğazı'nın ardından Karadeniz ülkelerinin Ege başta olmak üzere sıcak denizlere çıkış kapısıdır. Çanakkale Boğazı, üçüncü jeolojik zamanın sonunda meydana gelen bir çöküntü ile oluşmuştur. Uzunluğu altmış beş kilometredir.


Boğazın en geniş yeri beş bin sekiz yüz metre, kilit bahir kalesi çimenlik kalesi arasında kalan en dar yeri bin iki yüz elli metre ve en derin yeri yüz altı metredir. Boğaz sularında ters bir akıntı vardır. Ege denizinin tuzlu suyu dipten Marmara Denizi'ne akarken Karadeniz'in tuzlu suyu üstten ters akıntıyı oluşturmaktadır. Boğazın çevresi dağ karakterinde yüksek ve kıvrımlı kütlelerle kaplıdır.

İstanbul Boğazından farklı olarak dengeli bir bölünme işlemi olmadığından kentin Avrupa'da kalan kısmı Anadolu tarafına göre daha küçük bir yüzölçümüne sahiptir. Böyle bir güzelliğin sahibi olan kent en zengin çiçek sepeti tasarımından daha alımlı ve göz kamaştırıcıdır diğer sahil kentlerine oranla. Çiçekler özünde her ne kadar rengi ve tazeliği barındırsa da; çiçek kadar çiçek sunumları da önemlidir.

Çiçek sepeti içinde güzeldir diye düşünenler veya çiçek buket demektir diyenler… Türü ve sunumu ne olursa olsun şık bir bukete veya çiçek sepetinin göz alıcı görüntüsüne hayır diyebilen yok denecek kadar azdır. Çanakkale gibi çiçek sepeti de aynı duyguyu uyandırır kelimelerin anlamını kuvvetlendiren, duyguyu daha yoğun bir şekilde karşı tarafa geçirmesinin yanı sıra en temelinde insanoğlunun en derininde dokunduğu noktanın yüzde oluşturduğu tebessümü…