Çanakkale Çiçekçisi

Çanakkale Çiçekçi Çanakkale çiçekçisi de kentin tarihinde yer alan kahramanlık hikayelerinden nasiplenmiştir. Bir yerleşim yerinin insanına kattığı özellikler vardır. Bu özellikler kentin coğrafyası, iklimi ve genel düşünüş yapısıyla ilgili olduğu kadar geçmişinden günümüze getirdiği tarihi ile de birebir ilişkilidir. Türk Kurtuluş Savaşı'nın önemli cephelerinden birinden biri olan Çanakkale cephesi kahramanlık hikayelerinin yazıldığı bir yer olmuştur. Bugün bile hala nasıl olduğu çözümlenemeyen pek çok gizemi de barındıran bu olaylar bütünü ardındaki gizem kadar ortaya çıkan sonuçla da kendisinden söz ettirmektedir. Sadece ülkemiz insanı için değil başka milletlerden özellikle Avustralyalılar için de önemli tarihi olaylardan birinin yaşandığı yer olmuştur.

İşte böyle bir kentin yaşayanları da bu gurur kaynağı, bir ülkenin kaderinin yazıldığı düzlükler ve tepelerde olmuş ve anlatılan kahramanlık hikayelerinden kendisine bir şeyler katmıştır. Farklı türde de olsa onlar da kahramandır. Çiçekçi kahraman olabilir mi? Bazı günlerin kahramanları vardır. İçinden çıkılmaz zorlu zaman dilimlerinin gidişatına en derinden müdahele eden ve günü kurtaran kahramanlardır bunlar. Örnekleyecek olursa lastiği patlayan bir arabanın devam etmesi gereken yolunda ilerlemesini sağlayan kişi araba tamircisidir ve en akla gelmeyecek belki soğuk ve yağışlı bir günün kahramanı oluverir.

Genel hayat akşının gidişatında beklenmeyen benzeri hallerin etki gücünü olumsuzdan olumluya çevirip tümden değiştirebiliyorsa o an için, çiçekçi de tıpkı bir tamircinin yaptığı kritik görevi üstlenmiştir ve layıkıyla da yapmaktadır. Çiçeklerle ilgili uzmanlığı olan bu kişiler söz konusu olunca ayrıca dikkat kesilmemiz gerekmekte. Çünkü çiçekçi yıl içinde birden fazla kere özel günde veya kişisel özel anlarda sizlerin hayat döngünüzü değiştirecek işler ortaya çıkartmaktadır. Yapılan bir tartışmanın ardından mevcuttaki durumu kurtarmak için söyleyeceğiniz sözler yeterli olmayacaktır kimi zaman. Ayrıca bir desteğe ihtiyaç duyduğunuz zaman ise kelimelerle konuşmak yerine çiçeklerin konuşmasını tercih etmeniz gerekebilir.

Gelinen bu noktada çiçeklerin dilini en iyi bilen kişiler hayati önem taşır duruma gelmektedir. Şöyle düşünün çiçekçi sanatını konuşturup göz alıcı aranjmanını o kadar özenli hazırlamamış olsaydı ne olurdu? Bu yüzdendir ki yıl içinde birçok kötü günün asıl gizli kahramanları çiçekçidir diyebiliriz.